تاکنون سازمان‌های فضایی، پروژه‌های مختلفی را در سیاره سرخ به انجام رسانده‌اند. حالا اما نام اگزومارس، در صدر جدول پروژه‌های فضایی قرار گرفته است. اگزومارس که یک پروژه مشترک بین آژانس فضایی اروپا (ESA) و آژانس فضایی روسیه (Roscosmos) است،

4 منطقه برای ورود به سطح مریخ تعیین شد+ عکس

تاکنون سازمان‌های فضایی، پروژه‌های مختلفی را در سیاره سرخ به انجام رسانده‌اند.

حالا اما نام اگزومارس، در صدر جدول پروژه‌های فضایی قرار گرفته است. اگزومارس که یک پروژه مشترک بین آژانس فضایی اروپا (ESA) و آژانس فضایی روسیه (Roscosmos) است، برای فرود در سال ۲۰۱۸ میلادی یا ۱۳۹۷ برنامه‌ریزی شده است. این مریخ‌نورد سیاره‌ی سرخ را از نظر زیست‌شناسی حیات مورد بررسی قرار خواهد داد.

این پروژه از دو بخش تشکیل شده که بخش نخست آن که وظیفه نقشه برداری و تشخیص تراکم گاز متان را بر عهده دارد در سال ۲۰۱۶ و قسمت دوم آن دو سال بعد به سوی مریخ پرتاب خواهد شد.

در حال حاضر، تیم کنترل و تحقیقات این پروژه مناطقی که در آن امکان وجود داشتن مواد آلی، مخصوصاٌ‌ از دوران باستان مریخ، بیشینه باشد را گزینه‌های فرود این مریخ نورد قرار داده‌اند.
آژانس فضایی اروپا ضمن اعلام ۴ منطقه بعنوان کاندیدای فرود اگزومارس، گفته است تا چند ماه دیگر بررسی‌های دقیق پیرامون این مناطق انجام خواهد شد.

این چهار منطقه که همگی به استوای مریخ نزدیک هستند عبارت‌اند از: Mawrth Vallis، Oxia Planum، Hypanis Vallis و Aram Dorsum.

محققان می‌گویند، علت انتخاب این نقاط از مریخ، گرم تر بودن آنها در دوران باستان است و در دو نقطه از آنها نیز سنگ‌هایی با قدمت ۳٫۸ میلیارد سال یافت می‌شود.

منبع: بیتوته

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه