نوعی ربات انسان نمای عاطفی که روی چرخ راه می رود و می تواند عواطف را رمزگشایی کند، توسط یک میلیاردر ژاپنی به نام «ماسایوشی سان» رونمایی شد.

نوعی ربات انسان نمای عاطفی که روی چرخ راه می رود و می تواند عواطف را رمزگشایی کند، توسط یک میلیاردر ژاپنی به نام «ماسایوشی سان» رونمایی شد.

شرکت تولید تلفن همراه «سافت بک» قصد دارد ربات «پپر» (Pepper)نام دارد و در ماه فوریه میلادی به بهای ۱۹۰۰ دلار فروش می رود؛ برنامه ای برای فروش این ربات خارج از ژاپن نیز در نظر گرفته شده، اما هنوز در این مورد تصمیمی اتخاذ نشده است.

ربات مهربان و عاطفی که لطیفه هم تعریف می‌کند

این ربات که فاقد هر گونه پا است، دارای دست های با قابلیت انجام ژست است، در حومه توکیو روی سن ظاهر شد و در یک لحظه استثنایی با «سان» دست داد.

گفته می شود «پپر» طوری برنامه ریزی شده که با تشخیص دادن حالات چهره و لحن صدا عواطف اطرافیانش را بخواند.

«سان» معتقد است که ربات ها باید مهربان باشند؛ وی هدف خود و همکارانش را تولید ربات هایی اعلام کرد که بتوانند لبخند بر لب کاربرانشان بنشانند.

ربات هایی از این دست در ژاپن جدید نیستند، اما هیچ ربات عاطفی تاکنون در بازار به موفقیت چشمگیری دست نیافته است.

قد ربات سفیدرنگ جدید که قادر است برقصد و لطیفه هم بگوید، ۱۲۱ سانتی متر و وزن آن ۲۸ کیلوگرم است؛ این ربات فاقد مو، دارای دو چشم بزرگ عروسک مانند و یک نمایشگر با پنل مسطح روی قفسه سینه اش است.

این ربات محصول مشترک شرکت سافت بنک و شرکت Aldebaran Robotics است که تولیدکننده ربات های انسان نمای خودمختار است.

افزون بر آخرین فناوری تشخیص صدا، پپر دارای بیش از ۱۰ حسگر است که دو حسگر لمسی در دستانش و سه حسگر لمسی روی دستش است؛ همچنین شش حسگر لیزری و سه حسگر در قاعده اش جاسازی شده اند.

این سیستم مجهز به دو دوربین و چهار میکروفون در سرش بوده و دارای قابلیت های شبکه بندی اترنت و وای فای است.پپر می تواند حرکات موزون انجام دهد و جوک تعریف کند.

در تولید ربات های عاطفی در مقایسه با ربات های صنعتی در کارخانجات و ربات های نظامی برای جنگ، روی کار عملی تاکید نمی شود.

با بالارفتن سن سالمندی در کشوری که جمعیتش به سرعت در حال پیرشدن است، فناوری رباتیک پیش تر برای نظارت بر سلامت و ایمنی سالمندان به کار می رود، اما ربات ها می توانند در کاهش احساس تنهایی و انزوای سالمندان نیز ایفای نقش کنند.

منبع: زیگیل

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه