در ماه میهمانی خدا به سر میبریم. این روزها همه روزه میگیرند اما برخی خانمهای عزیز بسته به شرایطی که دارند نمیدانند حکم روزه داری آنها چگونه است. برای مثال زنان شیرده و باردار از این گروه هستند. در این مطلب سعی شده است به برخی سوالات شایع بانوان در این زمینه پاسخ داده شود.

سوالات شرعی,توضیح المسائل,پرسش در ارتباط با روزه,احکام شرعی روزه,احکام شرعی بانوان در رمضان,احکام شرعی روزه داری برای زنان,احکام شرعی روزه برای زنان باردار,در ماه میهمانی خدا به سر میبریم. این روزها همه روزه میگیرند اما برخی خانمهای عزیز بسته به شرایطی که دارند نمیدانند حکم روزه داری آنها چگونه است. برای مثال زنان شیرده و باردار از این گروه هستند. در این مطلب سعی شده است به برخی سوالات شایع بانوان در این زمینه پاسخ داده شود.

س : آیا روزه گرفتن بر زن باردارى که نمى ‏داند روزه براى جنین او ضرر دارد یا خیر، واجب است؟
اگر بر اثر روزه، خوف ضرر بر جنین داشته باشد و خوف وى هم داراى منشأ عقلایى باشد، افطار بر او واجب است و در غیر این صورت واجب است که روزه بگیرد.

س : زنى که کودک خود را شیر مى ‏داده و باردار هم بوده و در همان حال روزه ماه رمضان را هم گرفته است، و هنگام زایمان فرزندش مرده به دنیا آمد، اگر از ابتدا احتمال ضرر را مى‏ داده و در عین حال روزه گرفته است:
ج: اگر با وجود خوف از ضررى که داراى منشأ عقلایى است، روزه گرفته باشد و یا بعداً برایش معلوم شود که روزه براى وى یا براى جنین‏اش ضرر داشته، روزه‏اش صحیح نیست و قضاى آن بر او واجب است، ولى ثبوت دیه جنین متوقف بر این است که ثابت شود فوت جنین مستند به روزه گرفتن وى است.

س: من به لطف خداوند متعال داراى فرزندى هستم که شیرخوار است. در حال حاضر مى ‏توانم روزه بگیرم ولى در صورت روزه گرفتن، شیرم خشک خواهد شد. با توجه به اینکه داراى بنیه ضعیفى هستم و کودکم هر ده دقیقه شیر مى‏خواهد، چه وظیفه‏اى دارم؟
ج: اگر به دلیل کم یا خشک شدن شیرتان بر اثر روزه، خوف ضرر بر طفل خود داشته باشید، روزه‏تان را افطار کنید، ولى براى هر روزى باید یک مدّ طعام به فقیر بدهید و قضاى روزه را هم بعداً بجا آورید.

تهیه و گردآوری : گروه دین و اندیشه پرداد / منبع : خبر آنلاین

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه